کد مطلب : 356
تاریخ انتشار: يکشنبه ۳ مهر ۱۳۹۰
در 3 رده سنی صورت می‌گیرد؛
حضور 4 سوارکار قمی در رقابت‌های قهرمانی كشور‌

قم نیوز: چهار سوارکار قمی در سه رده سنی پیکارهای سوارکاری قهرمانی کشور با حریفان خود به رقابت می‌پردازند.
به گزارش قم نیوز، مسابقات سوارکاری قهرمانی کشور در دو رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان از امروز به میزبانی باشگاه سوارکاری نوروز آباد تهران برگزار می‌شود و طی آن سوارکاران قمی در هر دو رده سنی با حریفان مسابقه می‌دهند.

در این دوره از مسابقات در رده سنی نونهالان رضا یزدی با اسب رویال لاکور با حریفان خود به رقابت می‌پردازند و در رده سنی نوجوانان علی حیدری با اسبی به نام املیسینا برای کسب مقام با دیگر سوارکاران شرکت‌کننده رقابت می‌کند.

این در حالی است که علیرضا رضایی با اسب همایون در رده سنی جوانان در این دوره از رقابت‌ها شرکت خواهد کرد و در همین رده سنی نیز محمد کارخانه سوارکار باشگاه سوارکاری ماهان قم با اسب کاپیتان به میدان خواهد رفت.

سوارکاران قمی در حالی در این دوره از مسابقات با حریفان خود به رقابت می‌پردازند که این رشته ورزشی در چند سال اخیر با توجه به حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آن در نگهداری و پرورش اسب، رشد قابل توجهی در شهر مقدس قم داشته است.

قم دارای نوجوانان و جوانان مستعدی در رشته سوارکاری است و با تلاش‌هایی که در این رشته ورزشی در حال انجام شدن است، در آینده‌ای نزدیک جایگاه و سطح سوارکاری استان قم در بین سایر استان‌ها ارتقا پیدا می‌کند.

سوارکاری قم تا کنون به دلیل نوپا بودن به‌صورت آماتوری و تفریحی دنبال شده است اما در حال حاضر بخش خصوصی در آموزش و توسعه سوارکاری در قم نقش بسیار پر رنگی دارد و هیئت سوار‌کاری استان نیز با وجود به بالا بودن هزینه تامین و پرورش اسب و نبود امکانات با این وجود نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته است.

از سوی دیگر سوارکاری، رشته بسیار پر هزینه‌ای است زیرا خرید اسب حرفه‌ای و نگهداری و پرورش آن بسیار هزینه‌بردار است ولی اخیراً هیئت سوارکاری استان با تشویق به‌ ویژه بخش خصوصی و حمایت و سازماندهی سرمایه‌گذاران در این حوزه توانسته است پیشرفت خوبی را در استان ایجاد کند.

در استان قم باشگاه‌های سوارکاری زیادی در حال فعالیت هستند که تنها بخش دولتی آن اداره کار و امور اجتماعی است و دیگر باشگاه‌ها توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و البته هیئت سوارکاری استان قم می‌تواند با برنامه‌ریزی در راستای تقویت و حمایت از ورزشکاران این رشته زمینه درخشیدن جوانان و نوجوانان سوارکار قمی در کشور را فراهم کند.

در حال حاضر عمده سوارکارهای استان جوانان و نوجوانان هستند، ضمن اینکه در دو سه سال اخیر تبادل تجربیات و همکاری‌های خوبی بین هیئت سوارکاری قم و تهران در حال انجام است و تلاش شده است تا سطح سوارکاری استان قم ارتقا یابد.

انتهای پیام/ ۱۰۳